Laila M.R. Hietamies "PARATIISILINNUT JA YÖN KUNINGATAR" taidenäyttely
4. - 29. maaliskuuta 2025
Naivistisia muotokuvia ja muutakin hykerryttävää
Laila M.R. Hietamies on lappeenrantalainen runoilija ja kuvantekijä.
Näyttelyssä Hietamieheltä nähdään keväisen värikkäitä naivistisia akryylimaalauksia.
Hän on suorittanut, muun muassa kutoja-artesaanin- sekä koulunkäyntiavustajan ammattitutkinnon. Lappeenrannasta on tullut matkan varrelta poikettua Hauhon kansalaisopistoon opiskelemaan maailmankulttuureita ja uskontoja. Joutsenon opiston taideharrastuslinjalla tuli opiskeltua myös näyttämötaidetta, kuvataiteita ja lausuntaa. Kaksi vuotta elämästä on vierähtänyt myös Englannissa työskennellessä.
Taiteilijalta on ilmestynyt myös neljä runokirjaa, hän on kirjoittajayhdistys Paltta ry:n aktiivinen jäsen. Tammikuun vihreät niityt (2014), Kaupan kupeessa viluiset varikset(2019) on julkaistu nimimerkillä Sara Sand, Naapuri soittaa haravaa (2022) ja Jossakin käy vanha jääkaappi (2024) nimellä Laila M.R. Hietamies.
Hietamies työskenteli myös Osuuskaupan mainososastolla 10 vuotta.
“Kuvia syntyy, kun valo lisääntyy kevättalvesta. Maalauskausi alkaa helmikuun lopulla ja jatkuu syyskuulle. Otan joskus tussin tai pensselin käteen ja piirrän tai maalaan mitä sattuu syntymään. Niistä teen usein isompia versioita kankaalle.
Yön kuningatar syntyi aikamoisen prosessin tuloksena, monien muodonmuutosten kautta.Siinä oli alunperin Metsän Henki, mutta työ vei toiseen suuntaan, toiseen todellisuuteen, pikemminkin vedenalaiseen maailmaan eikä auttanut kuin seurata perässä.
Joskus tuntuu, että työ tekee minua enkä minä tee työtä, mitä maalauksiin tulee.
Tämän vuoden näyttely on neljäs oma näyttelyni.
Mitä tyylisuuntaa työt edustavat?
Ehkä vaikutteita naivismista, ripaus surrealismia, mutta ennen kaikkea ihan itseni näköistä colorismia ja paljon mielikuvitusta. Naivistiset muotokuvat kiehtovat. Kuva, josta lähden liikkeelle syntyy muutamassa sekunnissa, mutta lopullisen maalauksen muotoutuminen on ihan oma juttunsa, joka vie joskus muutaman tunnin, toisinaan muutaman päivän. Sellaistakin on sattunut, että jokin työ on ollut tekeillä muutaman kuukauden.
Jokunen vuosi on mennyt kansalaisopiston Vedic Art-kurssilla.
Se ei ole mitään tekníikan hiomista, vaan enemmän sisäisen äänen kuuntelua jasen mukaan orientoitumista. Ja se on ollut juuri sitä, mitä olin tietämättänikaivannutkin, tekemisen VAPAUTTA. Kun paljon tekee, myös tekniikka kehittyy.
Vuodet mainososastolla kehittivät sommittelutaitoa ja silmää.
Tämän vuoden, 2025 näyttely jatkaa samaa linjaa, on naivistisia muotokuviaja jopa naivistista maisemaa, mutta tyyli on ihan oma ja siveltimenjälki vähän rouheaa.Maalaamisen lisäksi kirjoitan runoja, jotka ovat varsin visuaalisia.
Herään vaniljan tuoksuun
aamuyön tunteina.
Sytytän valon yöpöydälle
tassuttelen olohuoneen hämärään.
Sieltä se tuoksu tulee,
siellä hän yksin
pimeässä kukkii.
Verhot lepattavat vedossa.
Maalaaminen ja kirjoittaminen vuorottelevat. Olen tehnyt neljä runokirjaa sekä sarjakuvaa, jossa kuvat ja teksti syntyvät lähes yhtä aikaa. Ensimmäinen sarjakuvakirja oli Kissojen taivas, toinen Hulda ja Anni-enkeli. Ensimmäisessä kerron myös entisen kissani Villen tarinan, toisessa kuvaan Hulda-tytön ja hänen hiukan onnettomuusherkän suojelusenkelinsä sattumuksia. Huldan tarina on ihan uusi ja mahdollisesti ehtii näyttelyyn” - kertoo taiteilija.